Logo Realitatea.md Logo Realitatea.md RU

Echipa națională a Moldovei Fed Cup 2017 s-a calificat în play off-ul campionatului mondial feminin pe echipe "Fed Cup by NBP Paribas"

16 Iunie 2017, 21:29 // SPORT

Emoții copleșitoare și adrenalină maximă! Echipa națională a Moldovei Fed Cup 2017 a simțit un nou gust al victoriei. Țara noastră s-a calificat în play off-ul campionatului mondial feminin pe echipe "Fed Cup by NBP Paribas", grupa a III-a, zona euro-africană.

Selecționata noastră s-a impus azi în fața reprezentativei Marocului cu scorul de 3 la 0.

Prima victorie a zilei a fost înregistrată de către Daniela Ciobanu. La proba de simplu a turneului, jucătoarea noastră de tenis a învins-o în trei seturi cu socrul de 6:2, 4:6, 6:0 pe reprezentanta Marocului, Ghita Benhadi. Partida a durat 2 ore și 3 minute.

Cel de-al doilea meci la simplu a fost jucat de Alexandra Perper (Moldova) și Rita Atik (Maroc). Sportiva moldoveancă a reușit să treacă de adversara sa în doar 55 de minute. Partida s-a încheiat cu scorul de 6:2 6:1 în favoarea Moldovei.

La proba de dublu, pe terenul central al Școlii Sportive Specializate de Tenis s-au întâlnit perechea noastră Gabriela Porubin - Vitalia Stamat și reprezentantele Marocului, Rita Atik - Lina Qostal.

Și de data aceasta, moldovencele și-au demonstrat capacitățile, impunându-se în partida de trei seturi cu scorul de 6:2 4:6 6:3.

Mâine, 17 iunie, selecționata feminină a Moldovei Fed Cup 2017 va întâlni reprezentativa Ciprului. Meciul de mâine, care va începe la ora 09:00 și va fi jucat pe terenul central al Școlii Sportive Specializate de Tenis, este crucial pentru calificarea noastră în grupa a II-a a competiției internaționale.