Logo Realitatea.md Logo Realitatea.md RU

Fed Cup 2017: Republica Moldova a obținut o victorie răsunătoare în fața Algeriei

15 Iunie 2017, 22:19 // SPORT

Astăzi, 15 iunie 2017 a fost o zi de succes pentru echipa națională a Moldovei, care evoluează în cadrul campionatului mondial feminin pe echipe Fed Cup by BNP Paribas 2017. Selecționata Republicii Moldova s-a impus în fața reprezentativei Algeriei cu scorul de 3 la 0.

În primul meci la proba de simplu, Gabriela Porubin a întâlnit-o pe Lynda Benkaddour. Primul set a fost câștigat de către Gabriela cu scorul de 7:6 (1). În cel de-al doilea set, reprezentanta Algeriei a încercat din răsputeri să o depășească pe sportiva noastră, impunându-se cu scorul de 7:6 (6). Astfel, partida a continuat în cel de-al treilea set, unde Gabriela a obținut o nouă victorie – 6:3. Meciul a durat 2 ore și 51 de minute și s-a încheiat cu scorul de 2:1 în favoarea Moldovei.

În al doilea meci la proba de simplu s-au întâlnit pe terenul de tenis central al ȘSST sportiva noastră Alexandra Perper și Amira Benaissa din Algeria. Jucătoarea noastră de tenis a câștigat ambele seturi – 6:3 6:4, înregistrând încă o altă victorie pentru Moldova.

Și la proba de dublu selecționata noastră și-a confirmat superioritatea. Alexandra Perper și Vitalia Stamat nu au oferit nici o șansă duetului Amira Benaissa – Fatima Zohra Boukezzi, impunându-se în două seturi cu scorul de 6:0 6:3.

Mâine, 16 iunie, echipa națională a Moldovei va juca trei meciuri hotărâtoare cu reprezentativa Marocului, în urma carora se va decide calificarea în play-off-ul campionatului.

Amintim că, campionatul mondial feminin pe echipe „Fed Cup by BNP Paribas 2017” este găzduit de către țara noastră pentru a doua oară și se desfășoară pe terenurile de tenis al Școlii Sportive Specializate de Tenis și ale clubului de tenis ”Acvila”.