Logo Realitatea.md

Judocanul moldovean Denis Vieru s-a întors cu medalie de aur după Campionatul European de Judo U23, desfășurat la Tel Aviv

14 Noiembrie 2016, 17:08 // SPORT

Denis Vieru este sportivul moldovean care a reușit să obțină medalia de aur la Campionatul European de Judo U23. Acesta s-a numărat printre cei opt sportivi ce au reprezentat Republica Moldova la competiția care a avut loc la Tel Aviv, Israel, în perioada 10-11 noiembrie curent.

Denis Vieru a obţinut medalia de aur în lupta cu germanul Scheibel Manuel, la categoria 66 kg, iar moldoveanul Foca Nicolae s-a clasat pe locul şapte, la categoria de 60 kg.

Totodată, la feminin, Cristina Budescu a ocupat poziţia a cincea în lupta cu sportiva de origine spaniolă, Matinez Abelenda Laura, la categoria 48 kg.

Cu această ocazie, ministrul Tineretului şi Sportului, Victor Zubcu, s-a întâlnit cu Denis Vieru şi cu Nicolae Foca, felicitându-i și reiterând importanţa performanței acestora pentru Republica Moldova.

Citeste tot despre: Competiție, judo, medalie de aur