Logo Realitatea.md

Liga Campionilor | ŢSKA Moscova - Benfica Lisabona, scor 2-0, în grupa A / Rezultate Champions League

22 Noiembrie 2017, 23:51 // SPORT

ŢSKA Moscova a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Benfica Lisabona, în grupa A din Liga Campionilor.

Georgi Schennikov a deschis scorul în minutul 13, iar Jardel şi-a trimis mingea în propria poartă, în minutul 56.

În urma acestei victorii, ŢSKA Moscova a acumulat nouă puncte şi a urcat pe locul secund, la trei puncte de liderul Manchester United. FC Basel ocupă locul al treilea, cu şase puncte, în timp ce Benfica este ultima, cu cinci înfrângeri în cinci meciuri.

În cel de-al doilea meci al zilei, în grupa A, FC Basel întâlneşte, pe teren propriu, de la 21:45, Manchester United.

În ultima rundă, ŢSKA Moscova va evolua, în deplasare, cu Manchester United, în timp ce Benfica va primi vizita formaţiei FC Basel.

Chelsea a învins Qarabag, scor 4-0, şi a obţinut calificarea în optimile Ligii Campionilor

Formaţia Chelsea Londra a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 4-0, echipa azeră FK Qarabag, în etapa a cincea din grupa C a Ligii Campionilor, şi şi-a asigurat calificarea în optimile de finală ale competiţiei.

Oaspeţii au evoluat în superioritate numerică din minutul 19, după eliminarea lui Rashad Sadygov, pentru un fault comis în careu. Eden Hazard a transformat lovitura de la 11 metri şi a deschis scorul, iar mijlocaşul belgian a pasat decisiv la golul de 2-0, marcat, în minutul 36, de Willian. Cesc Fabregas a înscris şi el, din penalty, în minutul 71, iar Willian a reuşit dubla în minutul 85 şi a stabilit scorul final, scrie Mediafax.

În clasamentul grupei C, Chelsea a acumulat 10 puncte şi a urcat pe primul loc, la două puncte avans faţă de AS Roma, care urmează să întâlnească Atletico Madrid, în deplasare, de la 21:45. Spaniolii sunt pe locul 3, cu trei puncte, în timp ce Qarabag ocupă ultimul loc, cu două puncte.

Chelsea este cea de-a şaptea echipă care îşi asigură prezenţa în următoarea fază a Ligii Campionilor, după Tottenham Hotspur, Manchester City, Paris Saint-Germain, Bayern Munchen, Beşiktaş Istanbul şi Real Madrid.