Logo Realitatea.md

Luis Suarez, eroul din El Clasico. Cum s-a descurcat FC Barcelona fără Messi (VIDEO)

29 Octombrie 2018, 12:58 // SPORT

Barcelona nu i-a simţit lipsa lui Messi, în El Clasico, şi a marcat primul gol în poarta Realului după doar zece minute, prin Coutinho, scrie Digi24. Câteva minute mai târziu, Courtois a intervenit excelent în faţa lui Arthur şi i-a împiedicat pe catalani să îţi majoreze avantajul. Nu pentru mult timp, pentru că Varane l-a faultat pe Suarez în careu.

Pentru prima oară în El Clasico, s-a apelat la VAR, iar Suarez a transformat lovitura de pedeapsă.

La cinci minute după pauză, Marcelo a redus din diferenţă, cu al treilea gol în ultimele trei meciuri. Apoi, Modric a nimerit bara. L-a imitat Suarez, cu o execuţie spectaculoasă, în minutul 61. Ultimul sfert de oră a fost de coşmar pentru jucătorii lui Lopetegui. Suarez şi-a trecut în cont hattrick-ul, cu golurile de 3-1 şi 4-1. Arturo Vidal a stabilit scorul final, Barcelona - Real Madrid 5-1.

La meci au asistat 93.265 de spectatori. Lionel Messi nu a evoluat, fiind accidentat. După zece etape, catalanii au şapte puncte peste marea rivală.

Citeste tot despre: barcelona, El Clasico, fotbal, Real Madrid, sport