Logo Realitatea.md

Luptătorii moldoveni au cucerit trei medalii de bronz la Campionatul European pe cluburi la taekwondo, de la Istanbul

09 Februarie 2018, 00:01 // SPORT
Luptătorii din Republica Moldova au obținut trei medalii de bronz la Campionatul European pe cluburi la taekwondo, care s-a desfășurat la Istanbul, Turcia.
Sportivii cadeți au intrat în luptă în prima zi a turneului, când reprezentantul Republicii Moldova Alin Manole, (categoria -53 kg) a cucerit prima medalie de bronz. Manolea câștigat două lupte, după ce a cedat primele trepte ale podiumului de premiere reprezentanților Turciei.

În a doua zi a competiției juniorul Danila Lupolov (categoria - 73 kg) a cucerit medalia de bronz în semifinală, luptând contra reprezentantului Azerbaijanului Umud Afandiyev.

Serghei Uscov, care a luptat în categoria de seniori (- 58 kg), a devenit al treilea premiant al Campionatului European. Sportivul nostru a pierdut lupta din semifinală contra viitorului campion european Georgii Gurtsiev din Rusia, cu scorul 10 - 12. În luna decembrie a anului 2017 sportivul de 18 ani din Tiraspol a cucerit medalia de bronz la Campionatul European.

Un alt reprezentant al Moldovei, Stepan Dimitrov a încercat să lupte pentru medalii în categoria de 58 kg, însă a pierdut a doua luptă contra sportivului din Kazahstan. De asemenea, Loredana Porcescu (juniori, - 59 kg) a avut șanse să aducă țării noastre încă o medalie, însă nu i-a ajuns un singur punct pentru a accede în semifinale.