Logo Realitatea.md

Portugalia, descalificată de la sferturile de finală ale Cupei Mondiale de Uruguay. Campioana europeană, învinsă cu 1-2

01 Iulie 2018, 09:30 // SPORT

Uruguay s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins ieri seara, Soci, campioana europeană Portugalia, scor 2-1.

Edinson Cavani a marcat în minutele 7 şi 62 pentru Uruguay, în timp ce pentru Portugalia a punctat Pepe în minutul 55. Cavani a deschis scorul după ce a marcat cu capul din centrarea lui Luis Suarez. Pepe a restabilit egalitatea tot cu o lovitură de cap.

Cavani a reuşit „dubla" cu un gol marcat de la marginea careului de 16 metri.

Meciul a fost arbitrat de Cesar Ramos, din Mexic.

În sferturi, Uruguay va întâlni pe terenul de fotbal cu Franţa.

Tot ieri, în cadrul meciului dintre Franța și Argentina, selecţionata Franţei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins reprezentativa Argentinei cu scorul de 4-3, la Kazani.