Logo Realitatea.md

Rusia a devenit campioană olimpică la hochei pe gheață, după ce a câștigat în finală echipa Germaniei

25 Februarie 2018, 11:09 // SPORT

Echipa națională de hochei pe gheață a Federației Ruse a devenit campioană olimpică după ce a învins-o în prelungiri pe echipa Germaniei, cu 4-3, scrie olimpyc.md.

Rușii au fost aproape de înfrângere, dar au egalat în penultimul minut de joc al timpului regulamentar, prin Nikita Gusev, care a reușit dubla în finala de pe arena din Gangneung. Punctul decisiv al echipei antrenate de Oleg Znarok l-a înscris Kirill Kaprizov.

Rusia a ajuns pentru prima dată într-o finală după o pauză de 20 de ani, în timp ce pentru naționala Germaniei este cea mai mare performanță din istorie, nemții reușind să învingă în semifinale titrata echipă a Canadei.

Pavel Dațiuc a devenit al șaptelea rus care câștigă Jocurile Olimpice, Campionatul Mondial și Cupa Stanley. Jucătorul turneului a fost însă ales Ilia Kovalchuk, care a reușit cinci goluri și două pase decisive.

Pe locul 3 s-a clasat Canada, care a dispus în finala mică de Cehia, cu 6-4.