Logo Realitatea.md

Rusia - Noua Zeelandă 2-0, în primul meci al Cupei Confederațiilor 2017

18 Iunie 2017, 08:20 // SPORT

Echipa Rusiei a învins selecționata Noii Zeelande cu scorul de 2-0, sâmbătă, în meciul de deschidere al Cupei Confederațiilor 2017 la fotbal, pe stadionul Krestovski din Sankt Petersburg, în Grupa A a competiției.

Echipa gazdă s-a impus, mai clar decât arată scorul, prin autogolul lui Michael Boxall (31) și reușita lui Fiodor Smolov (69), scrie AgerPres.

Prima ocazie a meciului a fost ratată de Golovin (3), șutul său fiind apărat de Marinovic. În min. 7, Vasin a trimis mingea în bară, iar apoi McGlinchey a respins de pe linia porții. Smith a blocat șutul lui Poloz (9), iar apoi a creat pericol în celălalt careu (12)

Rusia putea primi penalty în min. 15, când portarul Marinovic l-a blocat pe Poloz în propriul careu.

Gazda Cupei Mondiale de anul viitor a mai avut o oportunitate prin Djikia (26), cu un șut de la 30 metri, respins de Marinovic. Rusia a reușit să deschidă scorul după o minge pierdută de oaspeți și ajunsă la Glușakov (31), care l-a lobat pe portarul Marinovic, însă fundașul Michael Boxall a atins ultimul mingea înainte ca aceasta să intre în plasă.

Rusia a avut și ultima ocazie înainte de pauză, prin Smolov (39), care a tras la colțul lung, dar mingea a ocolit bara.

La reluare, Marinovic s-a remarcat și a respins șuturile lui Poloz și Erohin, la aceeași fază (48), s-a evidențiat din nou în fața lui Poloz (53).

Eforturile ofensive ale echipei antrenate de Stanislav Cercesov au fost materializate în gol în minutul 69 de Smolov, care a marcat simplu, din centrarea lui Samedov.

Noua Zeelandă a avut șansa golului de onoare, dar Jirkov (78) a respins de pe linia porții lovitura de cap a lui Smith. Până la final, portarul Marinovic i-a mai blocat pe Smolov (89) și pe Buharov (90+2) în situații clare de gol.

Duminică 18 iunie va avea loc al doilea meci din Grupa A, Portugalia — Mexic, la Kazan (18,00). Rusia va disputa următoarea partidă miercuri 21 iunie, cu Portugalia, la Moscova (18:00).