Logo Realitatea.md

Sportivul moldovean Serghei Uscov a devenit Campionul Germaniei la Taekwondo

11 Aprilie 2018, 13:29 // SPORT

Sportivul moldovean, originar din Tiraspol, Serghei Uscov a devenit Campionul Germaniei la Taekwondo. Acesta a cucerit titlul la Campionatul Deschis al Germaniei (German Open), care a avut loc în orașul Hamburg, în perioada de 7-8 aprilie.

Serghei Uscov, în vârstă de 18 ani, a luptat în categoria Olimpică de 58 kg și a învins decisiv cinci adversari.

În total, Serghei Uscov a participat în cinci lupte în categoria Olimpică de 58 kg. Calea spre medalia de aur a început cu victoria împotriva sârbului Aleksandar Batalo (20-11). A urmat lupta contra lui Alejandro Hernandez Vazquez din Spania, unde sportivul nostru s-a impus cu scorul 22 - 2 și cu Liam Jean Pierre Bette din Guiana Franceză, care a cedat cu scorul 12 - 3.

Ulterior, sportivul din Belgia Salaheddine Bensaleh a pierdut lupta în semifinală cu scorul de 19-6. Serghei a căștigat finala contra reprezentantului Israelului Gili Haimovitz, cu scorul 12-9.

În luna decembrie a anului trecut Serghei Uscov a devenit medaliatul de bronz al Campionatului European (categorii de greutăți Olimpice), iar la începutul acestui an, Serghei a câștigat medalia de bronz a Campionatului European de Echipe și argintul la turneului internațional Egypt Open.

În prezent, Serghei se află pe locul 48 în clasamentul olimpic mondial, iar victoria la Hamburg îi va permite sportivului să adauge încă 20 de puncte în clasament.

„Foarte puțini sportivi din lume au reușit să demonstreze o creștere atât de bruscă într-o perioadă atat de scurtă. Cu un an în urmă, puțini puteau să creadă în potențialul sportivului nostru”, susțin reprezentanții Federației de Taekwondo.