Logo Realitatea.md

Sportiva din Republica Moldova, Ecaterina Tretiacova a devenit vicecampioană europeană la Haltere, la campionatul pentru juniori

09 Decembrie 2016, 14:03 // SPORT

Sportiva din Republica Moldova, Ecaterina Tretiacova a câștigat medalia de argint la Campionatul Europei de Haltere, rezervat tineretului, în categoria de 69 (kg). Ecaterina a terminat prima probă smuls cu 97 (kg) obţinând locul II și la a doua probă aruncat cu 115 (kg), ocupând, de asemenea, locul II.

Astfel, Ecaterina Tretiacova a devenit vicecampioană europeană la junior cu 3 medalii de argint, potrivit Ministerului Tineretului și Sportului.

Totodată, Ecaterina Cîlcic, o altă sportivă care a reprezentat Republica Moldova la Campionatul Europei de Haltere, rezervat tineretului, s-a clasat pe locul V. Sportiva a terminat prima probă smuls cu 83 (kg) ocupând locul IV, iar în cea de a doua probă aruncat cu 101(kg) obţinând locul V.

Campionatul Europei de Haltere, rezervat tineretului se desfășoară în perioada 4-10 decembrie 2016, în orașul Eilat din Israel.