Logo Realitatea.md

Sportivii din Republica Moldova au obținut două medalii de bronz la Campionatul Balcanic de Atletism

13 Februarie 2018, 22:42 // SPORT

Sportivii din Republica Moldova Egor Sîrbu și Vadim Doscalov au obținut două medalii de bronz la Campionatul Balcanic de Atletism în sală pentru sportivii de până la 20 de ani.

Egor Sîrbu a câștigat bronzul la proba de 1500 m, iar Vadim Doscalov, la proba triplusalt.

Lotul Republicii Moldova pentru Campionatul Balcanic de Atletism în sală U20, care s-a desfășurat pe 10 februarie la Sofia, Bulgaria, a fost compus din 7șaptesportivi: Egor Sîrbu, Vadim Doscalov, Denis Cernei, Nina Căpățînă, Alexandra Mihailenco, Silvia Rotari și Richard Jucov.

În clasamentul final Republica Moldova s-a poziționat pe locul 9.

Participarea la această competiție, care a reunit 17 țări, a fost posibilă cu sprijinul financiar al Ministerului Educației, Culturii și Cercetării.

Vezi și:

Boxerul moldovean Dumitru Galogoț a obținut locul 3 la turneul internațional de box, desfășurat în Ungaria

Moldova a debutat azi la competițiile de la PyeongChang! Ce rezultat a obținut Christopher Hoerl