Logo Realitatea.md

Sportivul moldovean Petru Cataraga a devenit vice-campion european la para-taekwondo

14 Iunie 2018, 12:46 // SPORT

Sportivul din Republica Moldova Petru Cataraga a devenit vice-campion european la para-taekwondo, la Campionatul desfășurat recent în Bulgaria. El s-a ales cu medalia de argint în categoria K42, - 62 kg.

Sportivul moldovean a câștigat prima luptă contra lui Ridouane Boushabi din Morocco, cu scorul 15-12. În finala Campionatului, Petru Cataraga sa întâlnit cu sportivul rus Evgenii Alifirenko.

Campionatul European la Para-Taekwondo s-a desfășurat pe 10 iunie 2018 în orașul Plovdiv din Bulgaria.

La începutul lunii iunie, Petru Cataraga ocupa locul 6 în clasamentul mondial.

În anul 2017, Petru Cataraga a cucerit medalia de bronz a Campionatului European și medalia de argint a Jocurilor Mondiale IWAS. La Campionatul Mondial din Londra sportivul a ocupat locul 5.

Anul trecut, sportivul a fost numit cel mai bun sportiv paraolimpic din Republica Moldova.