Logo Realitatea.md

Moment istoric! Urmărește în DIRECT sosirea Simonei Halep în România după ce a câștigat Roland Garros 2018

11 Iunie 2018, 16:48 // SPORT

Simona Halep s-a întors luni acasă, în România, după ce a cucerit, la Paris, primul său titlu de grand slam. Tenismena Simona Halep a fost întâmpinată la aeroport de ministrul sportului, Ioana Bran, şi de preşedintele Federaţiei Române de Tenis, George Cosac.

Simona Halep a coborât din avion și s-a îmbrățișat cu cei care o așteptau chiar la scara avionului, după care s-a îndreptat către salonul oficial.

Potrivit Digi24, Primăria municipiului București organizează astăzi o ceremonie în onoarea Simonei Halep. Evenimentul va avea loc la Arena Naţională,  în faţa zonei VIP- intrarea oficială, o ceremonie în cadrul căreia Simona Halep, cetăţean de onoare al Bucureștiului, va prezenta românilor replica trofeului cucerit la Roland Garros, Cupa Suzanne Lenglen. Intrarea va fi liberă.

Sursa video: Libertatea.ro

Simona Halep, locul I WTA, a câştigat, sâmbătă, turneul de la Roland Garros, după ce a învins-o, în finală, cu scorul de 3-6, 6-4, 6-1, pe americanca Sloane Stephens, locul 10 WTA. În urma acestui succes, primul din carieră la un grand slam, Halep a devenit prima jucătoare română care câştigă un „major”, după Virginia Ruzici, care s-a impus, în 1978, tot la French Open.

Simona Halep era, luni, lider mondial pentru a 32-a săptămână.

VEZI ȘI:

Cea mai importantă recunoaștere pentru Simona Halep. Cum a sărbătorit Nike victoria româncei (FOTO)

Victorie pentru Simona Halep! Jucătoarea română a învins-o pe Sloane Stephens și a cucerit primul său titlu de Mare Şlem

Simona Halep, singura din istorie care câștigă primul Grand Slam în timp ce ocupă locul 1 mondial