Logo Realitatea.md

Alegeri locale generale 2019: Candidații care se vor primari în localitățile din raionul Cantemir

06 Octombrie 2019, 08:00 // Alegeri

Circumscripția electorală raională Cantemir cuprinde 27 de localități, în care pe 20 octombrie vor avea loc alegeri locale. În comuna Cania au fost înregistrați cei mai mulți candidați în cursa electorală, fiind opt la număr. Pe de altă parte, locuitorii comunei Cîșla nu prea au de ales: candidează o singură persoană și este desemnată de PSRM. Vedeți mai jos lista localităților din raionul Cantemir și numele candidaților care vor lupta pentru scaunul de primar.

Foto: realitatea.md

or. Cantemir:

  1. Mihaescu Iurie - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Danalachi Angela - Partidul Democrat din Moldova
  3. Surdu Eugeniu - Blocul electoral ACUM
  4. Ciubaciuc Roman - Partidul Politic Partidul Nostru
  5. Mihailova Parascovia - Partidul Șor

comuna Antoneşti:

  1. Isac Ion - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Prohorova Lilia - Partidul Democrat din Moldova
  3. Bucșanu Mihail - Partidul Liberal Democrat din Moldova
  4. Ursu Ludmila - Blocul electoral ACUM
  5. Marinova Parascovia - Partidul Șor

comuna Baimaclia:

  1. Caradjov Gheorghe - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Morari Constantin - Partidul Politic Partidul Nostru
  3. Calancea Lilian - Blocul electoral ACUM
  4. Cobzaru Lilia - Candidat independent
  5. Vovcenco Ghenadie - Partidul Democrat din Moldova

comuna Cania:

  1. Munteanu Teodor - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Manole Anatolie - Blocul electoral ACUM
  3. Mocanu Andrei - Partidul Șor
  4. Gîrneț Vasile - Partidul Liberal Democrat din Moldova
  5. Carastoian Adrian - Partidul Politic Partidul Nostru
  6. Dubenco Viorel - Partidul Democrat din Moldova
  7. Cabac Ion - Candidat independent
  8. Doina Vasile - Partidul Liberal

satul Capaclia:

  1. Furtună Nicolae - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Stăvilă Ilie - Blocul electoral ACUM
  3. Busuioc Gheorghe - Partidul Democrat din Moldova

comuna Chioselia:

  1. Ciobanu Victor - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Curcenco Alexandru - Candidat independent
  3. Vornicova Mariana - Partidul Șor
  4. Axenti Valeriu - Blocul electoral ACUM
  5. Țațu Diana - Partidul Democrat din Moldova

comuna Ciobalaccia:

  1. Bucicov Sergiu - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Obreja Sergiu - Partidul Liberal Democrat din Moldova
  3. Novacov Ivan - Partidul Politic Partidul Nostru
  4. Manciu Ion -  Partidul Șor
  5. Pîrciu Gheorghe - Blocul electoral ACUM
  6. Popa Adela - Partidul Democrat din Moldova

comuna Cîietu:

  1. Paslari Dmitrii - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Carp Valeriu - Blocul electoral ACUM
  3. Andoni Aculina - Partidul Democrat din Moldova

satul Cîrpeşti:

  1. Ciobanu Feodora - Blocul electoral ACUM
  2. Bîzu Ion - Partidul Democrat din Moldova

comuna Cîşla:

  1. Artimenco Igor - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova

satul Cociulia:

  1. Sîrbu Mihail - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Macaria Petru - Partidul Liberal
  3. Bagrin Viorica - Partidul Democrat din Moldova
  4. Putregai Vladimir - Blocul electoral ACUM

satul Coştangalia:

  1. Casian Constantin - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Hantea Tudor - Partidul Democrat din Moldova

comuna Enichioi:

  1. Ababi Serghei - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Zanet Mihail - Blocul electoral ACUM
  3. Cemortan Valentina - Partidul Liberal Democrat din Moldova
  4. Basarab Dumitru - Partidul Unității Naționale

comuna Goteşti:

  1. Cazacu Grigore - Partidul Democrat din Moldova
  2. Bolocan Romeo - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  3. Chicicov Panainte - Blocul electoral ACUM
  4. Garștea Vladislav - Partidul Liberal Democrat din Moldova
  5. Hmeli Sorin - Partidul Unității Naționale
  6. Ciumacenco Elena - Partidul Șor
  7. Balan Constantin - Partidul Liberal

satul Haragîş:

  1. Bălănuță Iurie - Partidul Democrat din Moldova
  2. Jorovlea Fiodor - Blocul electoral ACUM

satul Lărguţa:

  1. Roabeș Vasile - Candidat independent
  2. Dogaru Viorel - Partidul Democrat din Moldova
  3. Tarnovschi Dumitru - Blocul electoral ACUM

comuna Lingura:

  1. Mișota Gheorghe - Partidul Liberal Democrat din Moldova
  2. Roman Sergiu - Blocul electoral ACUM
  3. Bîzu Elena - Partidul Democrat din Moldova
  4. Dobrota Natalia - Partidul Liberal

comuna Pleşeni:

  1. Boboc Oleg - Blocul electoral ACUM
  2. Ovcinicov Alexandru - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova

comuna Plopi:

  1. Todorov Anatolie - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Bologan Alexei - Blocul electoral ACUM

satul Porumbeşti:

  1. Munteanu Tudor - Blocul electoral ACUM

comuna Sadîc:

  1. Basarab Varvara - Partidul Liberal Democrat din Moldova
  2. Porumbescu Ilie - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  3. Pioglo Stanislav - Partidul Politic Partidul Nostru
  4. Chircu Ion - Candidat independent
  5. Porumbescu Ștefan - Partidul Democrat din Moldova
  6. Șompol Ion - Blocul electoral ACUM

satul Stoianovca:

  1. Barbarov Ivan - Partidul Politic Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Malcov Piotr - Candidat independent

satul Şamalia:

  1. Raileanu Maria - Blocul electoral ACUM
  2. Blîndu Domnica - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  3. Savițchi Stepan -Partidul Acțiunea Democratică

satul Tartaul:

  1. Voroneanu Constantin - Partidul Democrat din Moldova
  2. Lupașco Vasile - Blocul electoral ACUM
  3. Chirică Anastasia - Partidul Politic Partidul Nostru
  4. Popescu Ion - Partidul Liberal Democrat din Moldova

comuna Toceni:

  1. Gafenco Marin - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Antofica Violeta - Partidul Democrat din Moldova
  3. Munteanu Vladimir - Partidul Liberal Democrat din Moldova
  4. Capațina Tatiana Blocul electoral ACUM
  5. Cepeleaga Elena - Partidul politic Partidul Nostru
  6. Dreglea Maria - Partidul Șor
  7. Iasevici Serghei - Partidul Liberal

comuna Ţiganca:

  1. Gandrabur Petru - Blocul electoral ACUM
  2. Sava Eric - Partidul Democrat din Moldova

satul Vişniovca:

  1. Pîslari Andrei - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
  2. Pac Olga - Candidat independent
  3. Ganev Grigore- Partidul Democrat din Moldova
CURS VALUTAR BNM
EUR EUR 19.3655 -0.0057%
USD USD 17.3815 -0.0856%
RUB RUB 0.2729 0.3678%
RON RON 4.0681 -0.0933%
UAH UAH 0.6992 0.8219%
Vezi si alte valute
CELE MAI CITITE 30 zile 7 zile