Logo Realitatea.md

Alegeri locale generale 2019: Cine candidează la funcția de primar în localitățile raionului Orhei

18 Octombrie 2019, 15:41 // Alegeri

Circumscripția electorală raională Orhei include 38 de localități, în care pe 20 octombrie 2019 se vor desfășura alegeri locale. Partidul Politic „Șor” a înaintat candidați în toate localitățile, fiind 38 la număr. Partidul socialiștilor are 34 de candidați, Blocul ACUM - 34 de candidați, iar PDM - 21 de candidați. Vedeți mai jos lista candidaților care se vor primari în raionul Orhei, potrivit datelor CEC.

Foto: publika.md

 

Nr. d/o

Denumirea

Circumscripției

 

PRIMAR

Nume/Prenume

De către cine a fost desemnat

(denumirea formațiunii/ candidat independent)

  1.  

Mun. Orhei

Cucuruzean Pavel

Partidul Politic ”Partidul Unității Naționale”

Verejanu Pavel

Partidul Politic ”Șor”

Adașan Vasile

Partidul Democrat din Moldova

Căpățină Svetlana

Partidul Comuniştilor din Republica Moldova

Boțan Roman

Partidul Liberal

Colun Marin

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Cotruța Gheorghe

Partidul Politic „Partidul Popular European din Moldova”

Pănuță Tatiana

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Lupacescu Iurie

Candidat independent

Platon Tatiana

Candidat independent

Donica Alexandru

Partidul Politic Partidul Oamenilor Muncii

Sanduța Galina

Partidul Liberal Democrat din Moldova

  1.  

Comuna Berezlogi

Globa Andrei

Partidul Politic „Partidul Popular European din Moldova”

Rața Valeriu

Partidul Democrat din Moldova

Ustețchi Pavel

Partidul Politic ”Șor”

Mereuța Ruslan

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Cogîlniceanu Ion

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

  1.  

Comuna Biești

Svecla Grigore

Partidul Politic ”Șor”

Bulgac Petru

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Vlas Ion

Partidul Politic „Partidul Popular European din Moldova”

  1.  

Satul Bolohan

Cociug Artur

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Plătică Tatiana

Partidul Politic ”Șor”

Meleca Ana

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Cotruță Lilian

Candidat independent

  1.  

Satul Brăviceni

Pancenco Mihail

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Cociorvă Andrei

Partidul Democrat din Moldova

Mațenco Tudor

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Baleanu Eugenia

Partidul Politic ”Șor”

Cociorvă Anatolie

Candidat independent

Untila Mihail

 Partidul Politic Partidul Nostru

  1.  

Satul Bulăiești

Viconschi Serghei

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Matus Maria

Partidul Politic ”Șor”

Petrenco Eduard

Partidul Politic ”Partidul Unității Naționale”

Goncear Petru

Partidul Democrat din Moldova

  1.  

Comuna Chiperceni

Stelea Vasile

Partidul Politic ”Șor”

Voloșciuc Ion

Partidul Democrat din Moldova

Surchicin Anton

Partidul Liberal

Dolghi Nicolae

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Boldișor Mihail

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

  1.  

Comuna Ciocîlteni

Lungu Fiodor

Partidul Democrat din Moldova

Gurițescu Lidia

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Cibotaru Sveatoslav

Partidul Politic ”Voința Poporului”

Digori Tudor

Partidul Politic ”Șor”

Roșca Tudor

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Untila Stepan

Candidat independent

  1.  

Satul Clișova

Coniuc  Victor

Partidul Politic ”Șor”

Rotaru Elena

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Levința Ana

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

  1.  

Comuna Crihana

 

Globu Leonid

Partidul Politic ”Voința Poporului”

Stratulat Ion

Partidul Politic ”Șor”

Țurcan Victor

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Josan Alexandru

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Josan Serghei

Partidul Democrat din Moldova

  1.  

Comuna  Cucuruzeni

Popovici Valerii

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Pranețchii Ilia

Partidul Politic ”Șor”

Pînzaru Gheorghe

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Furdui Andrian

Partidul Democrat din Moldova

Cocerva Petru

Candidat independent

  1.  

Comuna  Donici

 

Godea Daniel

Candidat independent

Botnar Alexandru

Partidul Politic ”Șor”

Urîtu Viorel

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Căruntu Vera

Partidul Politic „Partidul Popular European din Moldova”

Guzun Serghei

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Simina Tatiana

Partidul Politic Partidul Nostru

  1.  

Comuna Ghetlova

Ivanova Natalia

Partidul Politic ”Șor”

Stavila Oleg

Partidul Liberal Democrat din Moldova

Filimon Grigore

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

  1.  

Satul Isacova

 

Balaban Vitalii

Partidul Liberal Democrat din Moldova

Cvasnîi Stanislav

Partidul Politic ”Șor”

Burlescu Simion

Partidul Democrat din Moldova

Ilieș Veaceslav

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Bradescu Gheorghe

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Morozan Mircea

Partidul Politic Partidul Nostru

Morozan Taisia

Partidul Politic „Partidul Popular European din Moldova”

  1.  

Comuna Ivancea

Dolghieru Liliana

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Ochișor Boris

Partidul Politic ”Șor”

Reaboi Sergiu

Partidul Comuniştilor din Republica Moldova

Răileanu Corneliu

Partidul Liberal

Șchiliniuc Serghei

Partidul Democrat din Moldova

Gașper Oleg

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

  1.  

Comuna Jora de Mijloc

Labliuc Serghei

Partidul Politic ”Șor”

Gamarț Valentin

Partidul Democrat din Moldova

Vidrașco Ecaterina

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Ghilinschi Dumitru

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

  1.  

Comuna Mălăiești

Vîrtosu Ilie

Candidat independent

Ceban Victor

Partidul Politic ”Șor”

Railean Veacesalv

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Rotaru Ion

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Bocancea Anatolie

Candidat independent

  1.  

Satul Mitoc

Cojocari Alexei

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Postică Sergiu

Partidul Politic ”Șor”

Ursu Alexei

Partidul Liberal

Ceban Danil

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Tiorsa Raisa

Partidul Democrat din Moldova

  1.  

Comuna Mîrzești

Petrașco Valerii

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Berezanțev Vitalie

Partidul Politic ”Șor”

Hariton Alexei

Partidul Comuniştilor din Republica Moldova

Popov Ecaterina

Partidul Liberal

Motrescu Lilia

Partidul Politic „Partidul Popular European din Moldova”

  1.  

Comuna Morozeni

Sajin Ghenadie

Partidul Liberal Democrat din Moldova

Băetrău Raisa

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Zghibarța Dorin

Partidul Liberal

Țurcan Igor

Partidul Politic ”Șor”

Morozan Gheorghe

Partidul Democrat din Moldova

  1.  

Satul Neculăieuca

Bejenaru  Claudia

Partidul Liberal Democrat din Moldova

Croitor Dumitru

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Bîscal Violeta

Partidul Politic ”Șor”

Moraru Mifodie

Partidul Liberal

Lungu Ludmila

Partidul Comuniştilor din Republica Moldova

Ganța Iurie

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Erșov Vasile

Partidul Politic Partidul Verde Ecologist

  1.  

Comuna Pelivan

Railean Elena

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Coşciug Tudor

Partidul Liberal

Zaporojan Veaceslav

Partidul Politic ”Șor”

Scaleţchi Galina

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Căpăţină Veaceslav

Partidul Comuniştilor din Republica Moldova

Gamarţ Ion

Partidul Politic „Partidul Popular European din Moldova”

Railean Mariana

Partidul Democrat din Moldova

  1.  

Satul Peresecina

Ciorba Mihail

Partidul politic Mişcarea Populară Antimafie

Buzu Nicolae

Partidul Democrat din Moldova

Hîncu Alexandr

Partidul Liberal

Buzu Valentina

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Urîtu Ana

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Perțu Victor

Partidul Politic ”Șor”

  1.  

Comuna Piatra

Negruță Parascovia

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Țugui Mariana

Partidul Politic ”Șor”

Mătrăgună Victor

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

  1.  

Satul Podgoreni

Bernevec Alexandra

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Codrescu Tatiana

Partidul Politic ”Șor”

Bubuioc Ludmila

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

  1.  

Satul Pohorniceni

Corobciuc Ianec

Partidul Politic ”Șor”

Patrenichi Aurelia

Partidul Liberal

Iacub Ana

Partidul Politic Partidul Nostru

Roșca Violeta

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Cebotari Dumitru

Partidul Democrat din Moldova

  1.  

Comuna Pohrebeni

Bogaciov Vladimir

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Șarcaliuc Roman

Partidul Politic ”Șor”

Strișcă Veaceslav

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Bratuțel Nicolai

Partidul Liberal

Cojocaru Vasile

Partidul Politic Partidul Nostru

  1.  

Comuna Putinței

Hîncu Angela

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Iațco Elena

Partidul Politic ”Șor”

Celan Ion

Partidul Liberal Democrat din Moldova

Mihăilă Maria

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Neguriță Chiril

Partidul Politic "Uniunea Salvați Basarabia"

  1.  

Satul Sămănanca

Gnip Alexandru

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Zbîrnea Alexandru

Partidul Politic ”Șor”

Goriuc Ioana

Partidul Democrat din Moldova

Guriuc Artur

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

  1.  

Comuna Seliște

Țăruș Andrei

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Pascari Andrei

Partidul Comuniştilor din Republica Moldova

Cecan Haritina

Partidul Democrat din Moldova

Galesco Andrei

Partidul Politic ”Șor”

Hodorogea Sergiu

Partidul Politic ”Partidul Unității Naționale”

Boicu Svetlana

Partidul Liberal

Severin Adriana

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

  1.  

Comuna Step-Soci

Bacioi Mihail

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Josan Svetlana

Partidul Politic ”Șor”

Nartea Victor

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Pomîrlean Ion

Partidul Liberal

Rotari Victor

Partidul Democrat din Moldova

Guler Andrei

Partidul Politic Partidul Nostru

  1.  

Satul Susleni

Cocu Vivian

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Doroș Dumitru 

Candidat Independent

Castraveț Alexandru

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Sochirca Svetlana

Partidul Politic ”Șor”

Popovici Andrian

Partidul Liberal

Balan Natalia

Candidat Independent

Calugher Ivan

Partidul Comuniştilor din Republica Moldova

Boguș Grigore

Candidat Independent

  1.  

Satul Teleșeu

Șcerbacov Iulia

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Opaeț Sergiu

Partidul Liberal

Bordian Dorin

Partidul Politic ”Șor”

Dediu Ion

Candidat Independent

Bucatcă Anatolie

Partidul Democrat din Moldova

  1.  

Comuna Trebujeni

Radu Igor

Partidul Politic ”Șor”

Gandrabur Cristina

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Șaban Alexandru

Partidul Politic Partidul Nostru

Moraru Tudor

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

  1.  

Comuna Vatici

Dogocher Petru

Partidul Liberal Democrat din Moldova

Ciobanu Dumitru

Partidul Politic ”Șor”

Cojocaru Ion

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Batîr Gheorghe

Partidul Liberal

Buciușcanu Adriana

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

  1.  

Satul Vișcăuți

Solomon Elena

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Nița Victor

Partidul Politic ”Șor”

Teslaru Margareta

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Ceban Iurie

Partidul Democrat din Moldova

  1.  

Satul Zahoreni

Popa Tamara

Partidul Politic ”Șor”

Cojocari Vasilii

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Lupașcu Liubovi

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

  1.  

Comuna Zorile

Jelăuc Marian

Partidul Politic „Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”

Panfil Igor

Partidul Politic ”Șor”

Șerban Irina

Partidul Liberal

Zbîrnea Svetlana

Blocul Electoral ”ACUM Platforma DA și PAS”

Sandu Nicolae

Partidul Comuniştilor din Republica Moldova

CURS VALUTAR BNM
EUR EUR 19.2824 0.3017%
USD USD 17.5159 0.4652%
RUB RUB 0.2724 -0.0734%
RON RON 4.0479 0.2824%
UAH UAH 0.7202 1.1091%
Vezi si alte valute
CELE MAI CITITE 30 zile 7 zile