Logo Realitatea.md

Alegeri locale generale 2019: Lista candidaților la funcția de primar în localitățile din raionul Călărași

07 Octombrie 2019, 11:23 // Alegeri

Circumscripția electorală raională Călărași cuprinde 28 de localități, în care pe 20 octombrie se vor desfășura alegerile locale. Cei mai mulți candidați la funcția de primar au fost înregistrați în orașul Călărași, fiind 11 la număr. În șase localități, însă, locuitorii nu vor avea de ales decât între doi candidați. Vezi mai jos lista localităților din raionul Călărași și numele candidaților la funcția de primar.

Orașul Călărași:

  1. Tulbu Ștefan - VOINȚA POPORULUI
  2. Stratan Gheorghe - Partidul Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM)
  3. Stratan Grigore - Partidul Liberal Ddemocrat din Moldova (PLDM)
  4. Ambroci Victor - Uniunea Salvați Basarabia (USB)
  5. Vlasenco Olga - Partidul ȘOR
  6. Banari Vasile - Partidul Comuniștilor din Republica Moldova (PCRM)
  7. Olari Ion - Blocul electoral ACUM
  8. Trifan Dumitru - Partidul Unității Naționale (PUN)
  9. Rozembac Nicolae - candidat independent
  10. Jușcov Viorel - Partidul Popular din Republica Moldova (PPRM)
  11. Stratan Gheorghe - Partidul Democrat din Moldova (PDM)

Comuna Bahmut:

  1. Bădărău Radion - PSRM
  2. Godea Igor - PDM

Satul Bravicea:

  1. Boțan Vasile - PSRM
  2. Iurco Serghei - PDM
  3. Ionel Alexandru - PLDM
  4. Cogîlnicean Antonina - ȘOR
  5. Zatic Alexei - Blocul electoral ACUM

Comuna Buda:

  1. Timofte Tatiana - PSRM
  2. Iurcu Nicolae - Blocul electoral ACUM
  3. Bodea Vasile - PDM

Satul Căbăiești:

  1. Crudu Vasile - PSRM
  2. Tofan Andrei - Blocul electoral ACUM

Comuna Dereneu:

  1. Doruș Nina - PDM
  2. Revenco Vasile - PSRM
  3. Znacovan Larisa - ȘOR
  4. Oaserele Elena - Blocul electoral ACUM

Satul Frumoasa:

  1. Movileanu Gheorghe - PLDM
  2. Ceban Vera - ȘOR
  3. Olaru Larisa - PDM
  4. Buruiană Viorel - PSRM

Satul Hirova:

  1. Javelea Anton - PSRM
  2. Gheorghiță Felicia - PDM
  3. Mereuță Ion -  Blocul electoral ACUM
  4. Oaserele Valeriu - PUN

Comuna Hîrjauca:

  1. Manoil Vasile - PSRM
  2. Suman Adrian - Blocul electoral ACUM

Satul Hoginești:

  1. Poștaru Constantin - Blocul electoral ACUM
  2. Breahnă Maria - ȘOR

Satul Horodiște:

  1. David Viorel - PSRM
  2. Ciobanu Petru - Blocul electoral ACUM
  3. Damian Constantin - USB

Satul Meleșeni:

  1. Roșca Tatiana - Blocul electoral ACUM
  2. Zubcu Valeriu - PDM

Satul Nișcani:

  1. Stăvilă Pavel - PLDM
  2. Elisei Ion - Blocul electoral ACUM
  3. Burcă Veronica - ȘOR
  4. Sorici Petru - PDM

Comuna Onișcani:

  1. Grecu Gheorghe - PDM
  2. Morari Vitalie - PSRM
  3. Buga Lilia - ȘOR

Satul Păulești:

  1. Stăvilă Mariana - PSRM
  2. Pecica Valeriu - ȘOR
  3. Ciobanu Mihail - PDM
  4. Baier Ion - Blocul electoral ACUM
  5. Prunici Ion - USB

Satul Peticeni:

  1. Pruteanu Nicanor - PSRM
  2. Apostol Petru - PDM
  3. Șpac Sergiu -  Blocul electoral ACUM

Satul Pitușca:

  1. Pavlov Eudochia - PUN
  2. Tataru Vasile - PSRM
  3. Zaharia Gheorghe - PDM
  4. Patic Mihail - ȘOR
  5. Roșca Valerian - Blocul electoral ACUM
  6. Lozovan Ionila - Partidul Liberal (PL)

Satul Pîrjolteni:

  1. Gadîmba Filip - PSRM
  2. Avornic Olga - ȘOR
  3. Stăvilă Vasile -  Blocul electoral ACUM

Comuna Răciula:

  1. Mutu Tudor - PDM
  2. Danu Petru - PSRM
  3. Tudoreanu Vasile - PLDM
  4. Chiminjir Tamara 
  5. David Pavel - PUN
  6. David Maria - Blocul electoral ACUM

Satul Rădeni:

  1. Cigulea Vera - PDM
  2. Casian Oleg - PSRM
  3. Lobodă Vasile - ȘOR
  4. Stăvilă Ion - Blocul electoral ACUM

Satul Sadova:

  1. Susarenco Vladimir - candidatul independent
  2. Anghel Tudor - candidatul independent

Comuna Săseni:

  1. Baicu Mihail - PDM
  2. Enachi Ana - ȘOR
  3. Bozu Pavel - USB
  4. Aga Sofia - Blocul electoral ACUM

Comuna Sipoteni: 

  1. Bragoi Vasile - PSRM
  2. Rața Vasile - PDM
  3. Rău Ilie - PUN
  4. Țîcu Alexandru - Blocul electoral ACUM

Satul Temeleuți:

  1. Aga Viorica - PSRM
  2. Plop Parascovia - ȘOR
  3. Prunici Tudor - Blocul electoral ACUM
  4. Țurcanu Zinaida - PDM
  5. Spinei Vadim -  candidat independent

Comuna Tuzara:

  1. Vîlcu Constantin - PSRM
  2. Nichita Ion - PUN
  3. Lozinschii Vasile - PDM
  4. Rîpă Ion - PLDM
  5. Baciuc Ana - ȘOR
  6. Mudric Ilie - USB
  7. Burghelea Ludmila - Blocul electoral ACUM

Comuna Țibirica:

  1. Iurcu Ion - PSRM
  2. Bordei Marin - PLDM
  3. Bordei Svetlana - ȘOR
  4. Prascurov Iacob - Blocul electoral ACUM
  5. Vieru Elena - PDM

Satul Vălcineț:

  1. Curmei Gheorghe - PSRM
  2. Chicu Svetlana - PDM
  3. Curmei Alexandru - PUN
  4. Sîli Ion - Blocul electoral ACUM

Satul Vărzăreștii Noi:

  1. Moisei Grigore - PSRM
  2. Dulghieru Vasile - ȘOR
  3. Oanța Gheorghe - Blocul electoral ACUM
CURS VALUTAR BNM
EUR EUR 19.3655 -0.0057%
USD USD 17.3815 -0.0856%
RUB RUB 0.2729 0.3678%
RON RON 4.0681 -0.0933%
UAH UAH 0.6992 0.8219%
Vezi si alte valute
CELE MAI CITITE 30 zile 7 zile