Logo Realitatea.md

Alegeri locale în raionul Cimișlia: În majoritatea satelor la funcția de primar candidează doar trei persoane

08 Octombrie 2019, 08:49 // Alegeri

Circumscripția electorală raională Cimișlia cuprinde 23 de localități, în care pe 20 octombrie se vor desfășura alegeri locale. În majoritatea satelor, la funcția de primar candidează doar câte trei persoane, excepție face satul Mihailovca, unde în cursa electorală s-au înscris șapte candidați, dintre care doi s-au declarat independenți. Vedeți mai jos lista localităților din raionul Cimișlia și numele candidaților care se vor primari, potrivit datelor CEC.

Foto: realitatea.md

or. Cimișlia:

  1. Olărescu Mihail - Partidul Democrat din Moldova
  2. Grosu Ghenadie - Partidul Socialiştilor din Republica Moldova
  3. Cîrlan Victoria - Partidul Politic „Şor”
  4. Andronache Sergiu - Blocul Electoral ACUM
  5. Răileanu Gheorghe - Partidul Liberal Democrat din Moldova
  6. Melente Vasile - Partidul Popular European din Moldova

Comuna Albina:

  1. Medoni Gheorghe - Partidul Politic „Şor”
  2. Bîcos Nicolae - Partidul Democrat din Moldova
  3. Plaxivîi Mariana - Blocul Electoral ACUM
  4. Surugiu Sergiu - candidat independent

Satul Batîr:

  1. Guţu Andrei - Partidul Politic „Şor”
  2. Borodin Tamara - Blocul Electoral ACUM
  3. Nebunelea Ghenadie - Partidul Politic „Partidul Nostru”
  4. Spînu Anatol - Partidul Democrat din Moldova

Satul Cenac:

  1. Sandu Oleg - Blocul Electoral ACUM
  2. Balan Sergiu - Partidul Liberal

Satul Ciucur-Mingir:

  1. Goreanu Anastasia - Partidul Popular European din Moldova
  2. Ciobanu Tudor - Blocul electoral ACUM
  3. Pînzaru Gheorghe - Partidul Democrat

Comuna Codreni:

  1. Spînu Valeriu - Partidul Democrat din Moldova
  2. Untilova Ana - Partidul Politic „Şor”
  3. Dabija Vasile - Blocul Electoral ACUM

Comuna Ecaterinovca:

  1. Golban Vladimir - Partidul Politic „Şor”
  2. Țurcanu Vasile - Partidul Socialiştilor din Republica Moldova
  3. Strogoteanu Efim - Blocul Electoral ACUM

Comuna Gradiște:

  1. Zadorojnîi Eugenia - Partidul Politic „Şor”
  2. Palamaru Alexei - Partidul Democrat din Moldova
  3. Marian Andrei - Partidul Socialiştilor din Republica Moldova
  4. Nistreanu Nina - Blocul Electoral ACUM

Satul Gura Galbenei:

  1. Jubea Valentina - Partidul Socialiştilor din Republica Moldova
  2. Victor Stînă - Partidul Popular European din Moldova
  3. Munteanu Constantin - Blocul Electoral ACUM

Comuna Hîrtop:

  1. Vlasenco Sergiu - Partidul Socialiştilor din Moldova
  2. Medoni Vladimir - Partidul Democrat din Moldova
  3. Negru Ion - Blocul Electoral ACUM

Comuna Ialpujeni:

  1. Paşcaneanu Eremia - Partidul Democrat din Moldova
  2. Marin Nicolae - Partidul Comuniştilor din Moldova
  3. Burduh Vitalie - Partidul Socialiştilor din Moldova
  4. Savanu Constantin - Blocul Electoral ACUM

Satul Ivanovca Nouă:

  1. Barbă Andrei - Partidul Socialiştilor din Republica Moldova
  2. Cebotar Nicolae - Blocul Electoral ACUM
  3. Balaur Ion - Partidul Democrat din Moldova

Comuna Javgur:

  1. Secrieru Trofim - Partidul Politic „Şor”
  2. Raileanu Constantin - Blocul Electoral ACUM
  3. Vacarciuc Gheorghe - Partidul Liberal Democrat din Moldova

Comuna Lipoveni:

  1. Bordeianu Gheorghe - Partidul Democrat din Moldova
  2. Vacarciuc Ion - Partidul Socialiştilor din Republica Moldova
  3. Petrache Mihail - Blocul Electoral ACUM

Satul Mihailovca:

  1. Pasat Liubovi - Partidul Comuniştilor din Republica Moldova
  2. Aculov Mihail - Partidul Socialiştilor din Republica Moldova
  3. Mogoreanu Vera - Blocul Electoral ACUM
  4. Odobescu Gheorghe - candidat independent
  5. Zagorneanu Elena - Partidul Democrat din Moldova
  6. Sturza Alexandru - candidat independent
  7. Dem Valeriu - Partidul Popular European din Moldova

Comuna Porumbrei:

  1. Scrob Natalia - Partidul Socialiştilor din Republica Moldova
  2. Făureanu Aurel - Blocul Electoral ACUM
  3. Stoica Ioana - Partidul Democrat din Moldova

Satul Sagaidac:

  1. Bularga Valeriu - Partidul Socialiştilor din Republica Moldova
  2. Talmaci Adrian - Blocul Electoral ACUM
  3. Leorda Ioana - Partidul Democrat din Moldova

Satul Satul Nou:

  1. Chistol Natalia - Partidul Popular European din Moldova
  2. Sîrghi Eugenia - Blocul Electoral ACUM
  3. Omelianovici Vasile - Partidul Democrat din Moldova

Satul Selemet:

  1. Badan Tatiana - Candidat independent
  2. Garabajiu Gheorghe - Partidul Politic „Şor”

Satul Suric:

  1. Chistol Ştefan - Partidul Politic „Şor”
  2. Ghenciu Alexandru - Blocul Electoral ACUM
  3. Ghenciu Efim - Partidul Liberal Democrat din Moldova

Satul Topala:

  1. Gribineţ Ivan - Partidul Democrat din Moldova
  2. Sandulov Serghei - Partidul Politic „Şor”
  3. Ciubotaru Tamara - Partidul Socialiştilor din Moldova
  4. Costaş Nadejda - Blocul Electoral ACUM

Satul Troițcoe:

  1. Dobrovolscaia Tatiana - Partidul Politic „Şor”
  2. Dumanova Tatiana -Partidul Socialiştilor din Republica Moldova
  3. Buneaev Serghei - Partidul Politic „Partidul Nostru”

Satul Valea Perjei:

  1. Grigorev Andrei - Partidul Democrat din Moldova
  2. Plămadeală Alexandru - Candidat independent
  3. Dorojiuc Lidia - Partidul politic „Şor”
  4. Bîlbă Vasile - Partidul Comuniştilor din Republica Moldova
  5. Palamaru Ion - Partidul Sociliştilor din Republica Moldova
  6. Baidu Stela - Blocul Electoral ACUM
CURS VALUTAR BNM
EUR EUR 19.3105 -0.3010%
USD USD 17.3835 0.1833%
RUB RUB 0.2717 -0.2203%
RON RON 4.0570 -0.3194%
UAH UAH 0.6957 0.2883%
Vezi si alte valute
CELE MAI CITITE 30 zile 7 zile