Logo Realitatea.md

DATE PRELIMINARE! Ei sunt cei 101 deputați ai Republicii Moldova aleși în urma scrutinului electoral din 24 februarie

25 Februarie 2019, 12:18 // Actualitate

Secțiile de vot au fost închise în toată lumea, iar în urma procesării a 98.83% dintre procesele verbale, în noul Legislativ vor accede patru partide, după cum urmează: PSRM, PDM, ACUM, PP Șor și trei candidați independenți. În baza circumscripțiilor uninominale, democrații s-au ales cu 18 mandate, socialiștii - cu 16, blocul ACUM - cu 12 și PP ȘOR - cu 2 mandate.

Notă: Știrea se actualizează în funcție de procesele verbale procesate.

PSRM (35 mandate)

circumscripții uninominale:

  1. Zinaida Greceanîi
  2. Irina Lozovan
  3. Alla Pilipețcaia
  4. Alexandr Usatîi
  5. Alexandr Nesterovschi
  6. Oleg Savva
  7. Oleg Lipskii
  8. Vasile Bolea
  9. Vladimir Bolea
  10. Vlad Bătrîncea
  11. Adrian Lebedinschi
  12. Grigore Novac
  13. Alexandru Jolnaci
  14. Chiril Tatarlî
  15. Alexandr Suhodoski
  16. Fiodor Gagauz
  17. Gheorghii Para

pe lista de partid:

  1. Ion Ceban
  2. Eduard Smirnov
  3. Bogdan Țîrdea
  4. Ivana Koksal
  5. Alla Dolință
  6. Victor Gaiciuc
  7. Vladimir Golovatiuc
  8. Adela Răileanu
  9. Corneliu Furculiță
  10. Victor Bologan
  11. Vladimir Odnostalco
  12. Radu Mudreac
  13. Vladimir Țurcan
  14. Ivan Zabunov
  15. Petru Burduja
  16. Oleg Teterea
  17. Tatiana Cunețchi
  18. Gaik Vartanean

PDM (30 de mandate)

pe circumscripții:

  1. Oleg Sîrbu
  2. Ion Leucă
  3. Corneliu Padnevici
  4. Eugeniu Nichiforciuc
  5. Gheorghe Brașovschi
  6. Eleonora Graur
  7. Nicolae Ciubuc
  8. Ludmila Guzun
  9. Vladimir Plahotniuc
  10. Pavel Filip
  11. Alexandru Jizdan
  12. Grigore Repeșciuc
  13. Alexandru Botnari
  14. Ghenadie Buza
  15. Dumitru Diacov
  16. Efrosinia Grețu
  17. Elena Bacalu     

Pe lista de partid: 

  1. Andrian Candu
  2. Constantin Botnari
  3. Monica Babuc
  4. Vasile Bîtca
  5. Serghei Sîrbu
  6. Vladimir Cebotari
  7. Vladimir Andronachi
  8. Otilia Drăguțanu
  9. Svetlana Rotundu
  10. Violeta Ivanov
  11. Anghel Agache
  12. Vladimir Vitiuc
  13. Igor Vremea

Blocul ACUM (26 de mandate)

pe circumscripții:

  1. Maria Ciobanu
  2. Lilian Carp
  3. Liviu Vovc
  4. Inga Grigoriu
  5. Iurie Reniță
  6. Vladimir Bolea
  7. Dan Perciun
  8. Mihail Popșoi
  9. Andrei Năstase
  10. Petru Frunze
  11. Maia Sandu
  12. Dumitru Alaiba

pe lista de partid:

  1. Alexandru Slusari
  2. Igor Grosu
  3. Igor Munteanu
  4. Octavian Țîcu
  5. Liliana Nicolăescu-Onofrei
  6. Sergiu Litvinenco
  7. Chiril Moțpan
  8. Dinu Plîngău
  9. Oazu Nantoi
  10. Radu Marian
  11. Doina Gherman
  12. Arina Spătaru
  13. Veronica Roșca
  14. Stela Macari

Partidul Șor (7 mandate)

pe circumscripții:

  1. Ilan Șor
  2. Marina Tauber

pe lista de partid:

  1. Petru Jardan
  2. Maria Albot
  3. Denis Ulanov
  4. Reghina Apostolova
  5. Vadim Fotescu

Independenți, aleși pe circumscripții, 3 mandate:

  1. Ion Groza
  2. Alexandr Oleinic
  3. Viorel Melnic
CURS VALUTAR BNM
EUR EUR 20.1323 -0.0149%
USD USD 17.8914 -0.0011%
RUB RUB 0.2809 0.4290%
RON RON 4.2277 -0.0166%
UAH UAH 0.6698 0.4951%
Vezi si alte valute
CELE MAI CITITE 30 zile 7 zile