Logo Realitatea.md

EȘEC pentru Steaua! A pierdut al doilea meci din grupele Europa League, 1-3 cu Dinamo Kiev

02 Octombrie 2014, 22:31 // SPORT

Prima deplasare a adus și primul eşec pentru Steaua în grupele UEFA Europa League. Aceasta a pierdut în fața adversarului Dinamo Kiev cu scorul 1-3.

Deschiderea scorului a venit cu cinci minute înainte de pauză, când Yarmolenko, lansat superb de Belhanda din lovitură liberă, a scăpat uşor din marcajul lui Sânmărtean şi l-a învins pe Arlauskis din câţiva metri.

În minutul 66, Dinamo Kiev s-a desprins la 2-0, graţie golului marcat de Kravets, la capătul unei faze superbe, la care au mai participat Lens şi Yarmolenko.

Cu zece minute înainte de final, Costel Gâlcă l-a trimis pe teren pe Rusescu, iar atacantul stelist a păstrat speranţele într-un rezultat pozitiv cu reuşita sa din minutul 89, dar Teodorczyk a punctat pentru gazde în al doilea minut de prelungire şi a refăcut diferenţa de două goluri, scrie digisport.ro.

În cealaltă partidă din grupa J, în Danemarca, Aalborg s-a impus cu 1-0 în faţa lui Rio Ave, unicul gol al meciului fiind marcat în debutul reprizei a doua de Nicklas Helenius.

Cu eşecul de la Kiev, echipa lui Gâlcă a pierdut şi primul loc în grupă, ocupând locul 2 în grupă, datorită golaverajului superior faţă de Aaalborg, care s-a impus 1-0 în faţa portughezilor de la Rio Ave.

Pentru Steaua urmează dubla cu portughezii de la Rio Ave, în timp ce Dinamo o va întâlni pe Aalborg.