Logo Realitatea.md

EURO 2016! Franța câștigă meciul cu România cu scorul de 2-1. Gol senzațional înscris de Payet

11 Iunie 2016, 00:16 // SPORT

România a debutat cu înfrângere astăzi la Euro 2016, jucând chiar în meciul de deschidere, cu Franţa. Primii care au reuşit să înscrie primul gol la EURO 2016, la începutul reprizei a doua, prin Giroud, după o serie de faze rapide în care Tătăruşanu a avut cateva intervenţii salvatoare. România a egalat prin Bogdan Stancu, în urma unui penalty. Golul victoriei a fost inscris de francezi pe final, în minutul 89, cu un șut superb reușit de Payet.

Partida Franţa-România, de pe Stade de France din Paris, a început la ora 22.00. Franţa a reuşit să înscrie primul gol la EURO 2016, la începutul reprizei a doua, prin Giroud, după o serie de faze rapide în care Tătăruşanu a avut cateva intervenţii salvatoare. România a egalat prin Bogdan Stancu, în urma unui penalty.

În prima repriză, în primul sfert de oră, atât România, cât şi Franţa au ratat incredibil în faţa porţii, prin Stancu şi Giroud. Din grupa A de la Euro 2016 mai fac parte Elveţia şi Albania.

Pana la pauză, francezii au mai avut două șanse mari prin aceiași Griezmann, care a șutat puțin pe lângă poartă, și Giroud, care a trimis cu capul la o palmă peste transversală.

Campionatul European a ajuns la ediția cu numărul 15 și revine în Franța, țara unde a debutat în 1960 sub denumirea de Cupa Europei pe Națiuni. Va fi prima ediție cu 24 de participante.