Consiliul Concurenței a organizat inspecții inopinate la sediul mai multor companii petroliere în cadrul unor investigații privind „încălcarea legislației concurențiale”, informează Bani.md.
Inspecțiile inopinate au fost efectuate la data de 20 ianuarie, la sediile mai multor companii ce activează pe piața comercializării produselor petroliere de bază în contextul investigațiilor în derulare, inițiate în 2020 și 2021.
Investigațiile au avut scop depistarea probelor privind posibilele încălcări ale legislației concurențiale, în special art. 5: interzicerea acordurilor anticoncurențiale și art. 11: interzicerea abuzului de poziție dominantă.
Totodată, referitor la mecanismul de control real al prețurilor mediatizat pe larg în ultima perioadă, aducem la cunoștință, că Consiliul Concurenței nu dispune de careva atribuții legale de stabilire a mecanismelor de control al prețurilor, piața produselor petroliere fiind o piață reglementată și supravegheată de alte instituții responsabile.
În scopul nepericlitării investigației și respectării tuturor procedurilor stabilite de cadrul legal Consiliul Concurenței precizează că nu va comenta declarațiile politice.
![]() |
EUR | 21.1524 | 0.3563% |
![]() |
USD | 17.5751 | 0.3323% |
![]() |
RUB | 0.2386 | 0.4209% |
![]() |
RON | 4.3335 | 0.2498% |
![]() |
UAH | 0.6337 | 1.0364% |
Vezi si alte valute |
Răspunsul Președinției la acuzațiile lui Dodon legate de „Sputnik V”
Președintele Maia Sandu susține declarații de presă după ședința Consiliului Suprem de Securitate
(VIDEO) Președintele țării și Guvernul demisionar au dreptul la remanieri
Ședința Parlamentului Republicii Moldova, din 4 martie
Zinaida Greceanîi, în taină în vizită la Moscova, la invitația Ambasadei R. Moldova în Rusia
(VIDEO) STOP CADRU! Subiectul „rușinos” pentru care Parlamentul a întrerupt transmisiunea ședinței
Maia Sandu nu îl vrea pe Sîrbu la ședința CSS. Deputatului i-a fost interzisă intrarea (VIDEO)
(STOP CADRU) Ce se întâmplă în Parlament, când deputatul Slusari o „scoate din sărite” pe Greceanîi
(FOTO) Maia Sandu pe Instagram, așa cum nu ai mai văzut-o. Unde și-a petrecut președinta weekendul
(VIDEO 18+) O adolescentă lovită cu picioarele și tăvălită pe jos: Pupă mâna
Au votat în prima lectură! Vor depune jurământul la inițiativa lui Dodon
Răspunsul Președinției la acuzațiile lui Dodon legate de „Sputnik V”
Ultima oră! Starea de urgență în sănătate publică, prelungită cu două luni