Logo Realitatea.md

Joc de excepție pentru Radu Albot în primul tur al US Open. Moldoveanul a cedat în cinci seturi în fața numărului 6 mondial

28 August 2019, 10:05 // SPORT

Tenismanul moldovean Radu Albot a cedat ieri, 27 august, în turul inaugural la turneul de Mare Slam US Open în fața germanului Alexander Zverev, numărul 6 mondial. Cu toate acestea, moldoveanul în vârstă de 29 de ani a avut o prestație de excepție, cedând în cinci seturi cu 1-6, 3-6, 6-3, 6-4 și 2-6.

Judecând după rezultat, Albot s-a acomodat greu cu stilul de joc al adversarului în primul set, a echilibrat puțin - în al doilea și a învins în următoarele două seturi grație unei concentrări exemplare. În ultimul set acesta nu a mai avut forțe să joace la egal cu numărul 6 mondial, cea mai bună clasare a tenismanului moldovean în ierarhia mondială fiind locul 39 anul curent.

„Îmi doresc mult ca la finele anului să fiu în Top-50 mondial”, a declarat Radu Albot într-un interviu acordat Agenției Moldpres.

Partida a durat trei ore și 10 minute.

Radu Albot a fost eliminat în actualul sezon în runda a doua la Australian Open și Roland Garros. În 2017 el a promovat până în runda a treia la US Open.

Actualul sezon este cel mai de succes din cariera jucătorului nostru. În luna februarie, Albot a câştigat primul său turneu ATP, Delray Beach Open din Statele Unite ale Americii.

Radu Albot s-a calificat anul trecut în semifinala turneului de Mare Slam de la US Open, proba dublu, și în turul trei la Wimbledon, la individual.

Radu Albot este campion european Under-16, câștigător la 14 turnee din seria Futures, individual, și 12 la dublu, învingător la 14 turnee din seria ATP Challenger Tour, simplu, și 15 la dublu. S-a clasat pe primul loc la turneele ATP Istanbul Open şi Kremlin Cup (2015), jucând în pereche cu Dusan Lajovic (Serbia) şi Frantişek Cermak (Cehia).