Logo Realitatea.md

Judocanul Alin Bagrin, pe locul 5, iar canotorul Ivan Corșunov, pe locul 6 la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires

11 Octombrie 2018, 11:38 // SPORT

Noi rezultate ale sportivilor din Republica Moldova la Jocurile Olimpice de Tineret, care au loc la Buenos Aires. Judocanul Alin Bagrin s-a clasat pe locul 5, iar canotorul Ivan Corșunov, pe locul 6, în proba canotaj academic.

Alin Bagrin a debutat cu înfrângere în limitele categoriei de greutate 100 kg, fiind învins de viitorul premiant cu bronz, ungurul Zsombor Veg. În recalificări, Bagrin a obținut două victorii, cu Fleury Nihozeko (Burundi) și Abolfazi Shojaei (Iran), dar în meciul pentru medalia de bronz i-a cedat turcului Omer Aydin, informează Comitetul Național Olimpic și Sportiv (CNOS).

La rândul său, Ivan Corșunov a ajuns al doilea în finala B, cu timpul 1:40.06. Câștigător a devenit ucraineanul Ivan Tyshchenko (1:32.47), urmat de bielorusul Ivan Brynza (1:32.84) și australianul Cormac Kennedy-Leverett (1:33.84).

Amintim că, înotătoarea Tatiana Salcuțan a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de Tineret la distanța de 200 metri pe spate.

În total, Republica Moldova este reprezentată la Jocurile Olimpice pentru Tineret de 17 sportivi.