Logo Realitatea.md

Meciul Moldova-Islanda și scandalul de pe aeroport din ajun (FOTO)

18 Noiembrie 2019, 09:50 // SPORT

Echipa națională de fotbal a întâlnit-o pe cea a Islandei pe teren propriu, în cadrul preliminariile pentru Euro 2020. Ai noștri au pierdut la limită meciul din seara de duminică, cu un scor de 1:2.

Meciul a avut loc pe stadionul Zimbru din capitală, fiind ultimul din calificare.

Mai întâi, islandezii au marcat un gol în poarta moldovenilor în minutul 17, ca în minutul 56 să fie marcat un gol egalizator de către fotbalistul Nicolae Milinceanu.

În cea de-a doua repriză, în minutul 65, islandezii au mai înscris un gol.

La meci, a asistat și noul prim-ministru Ion Chicu.

Scandalul din ajun

În ajun însă, jurnalistul sportiv Alexandru Grecu a povestit despre un incident dintre fotbaliștii moldoveni și compania FlyOne. Potrivit acestuia, echipa națională a așteptat opt ore în aeroportul din Paris, după meciul cu cea din Franța. Avionul companiei de pe o cursă regulată a zburat cu o întârziere.

Până în prezent, compania nu a venit cu vreo reacție.