Logo Realitatea.md

Preliminarii EURO 2020: Republica Moldova va evolua în Grupa H. Programul meciurilor

03 Decembrie 2018, 11:38 // SPORT

Republica Moldova va evolua în Grupa H la preliminariile EURO 2020, alături de Franța, Islanda, Turcia, Albania și Andora, după tragerea la sorţi efectuată duminică la Dublin, potrivit uefa.com.

Foto simbol: fmf.md

Grupele preliminare pentru EURO 2020

  • Grupa A: Anglia, Cehia, Bulgaria, Muntenegru, Kosovo;
  • Grupa B: Portugalia, Ucraina, Serbia, Lituania, Luxemburg;
  • Grupa C: Olanda, Germania, Irlanda de Nord, Estonia, Belarus;
  • Grupa D: Elveţia, Danemarca, Irlanda, Georgia, Gibraltar;
  • Grupa E: Croaţia, Ţara Galilor, Slovacia, Ungaria, Azerbaidjan;
  • Grupa F: Spania, Suedia, Norvegia, România, Insulele Feroe, Malta;
  • Grupa G: Polonia, Austria, Israel, Slovenia, Macedonia, Letonia;
  • Grupa H: Franţa, Islanda, Turcia, Albania, R. Moldova, Andorra;
  • Grupa I: Belgia, Rusia, Scoţia, Cipru, Kazahstan, San Marino;
  • Grupa J: Italia, Bosnia-Herţegovina, Finlanda, Grecia, Armenia, Liechtenstein.

Meciurile se vor desfășura în 12 orașe europene: Amsterdam, Baku, Bilbao, București, Budapesta, Copenhaga, Dublin, Glasgow, Londra, Munchen, Roma și Sankt-Petersburg. Londra va găzdui semifinala și finala Campionatului European, pe stadionul Wembley.

Programul meciurilor

Joi, 21 martie

  • Grupa C: Olanda - Belarus, Irlanda de Nord - Estonia;
  • Grupa E: Croația - Azerbaijan, Slovacia - Ungaria;
  • Grupa G: Austria - Polonia, Macedonia - Letonia, Israel - Slovenia;
  • Grupa I: Belgia - Rusia, Kazakhstan - Scoția, Cipru - San Marino.

Vineri, 22 martie

  • Grupa A: Anglia - Cehia, Bulgaria - Muntenegru;
  • Grupa B: Portugalia - Ucraina, Luxemburg - Lituania;
  • Grupa H: Moldova - Franța, Andorra - Islanda, Albania - Turcia.

Sâmbătă, 23 martie

  • Grupa D: Georgia - Elveția, Gibraltar - Irlanda;
  • Grupa F: Spania - Norvegia, Suedia - România, Malta - Insulele Faroe;
  • Grupa J: Italia - Finlanda, Bosnia și Herțegovina - Armenia, Liechtenstein - Grecia.

Duminică, 24 martie

  • Grupa C: Olanda - Germania, Irlanda de Nord - Belarus;
  • Grupa E: Wales - Slovacia, Ungaria - Croația;
  • Grupa G: Polonia - Letonia, Slovenia - Macedonia;
  • Grupa I: Kazakhstan - Rusia, San Marino - Scoția, Cipru - Belgia.

Luni, 25 martie

  • Grupa A: Muntenegru - Anglia, Kosovo - Bulgaria;
  • Grupa B: Portugalia - Serbia, Luxemburg - Ucraina;
  • Grupa H: Turcia - Moldova, Franța - Islanda, Andorra - Albania.

Marți, 26 martie

  • Grupa D: Eleveția - Danemarca, Irlanda - Georgia;
  • Grupa F: Malta - Spania, Norvegia - Suedia, România - Insulele Faroe;
  • Grupa J: Armenia - Finlanda, Italia - Liechtenstein, Bosnia și Herțegovina - Grecia.

Vineri, 7 iunie

  • Grupa A: Cehia - Bulgaria, Muntenegru - Kosovo;
  • Grupa B: Ucraina - Serbia, Lituania - Luxemburg;
  • Grupa D: Georgia - Gibraltar, Danemarca - Irlanda;
  • Grupa F: Insulele Faroe - Spania, Suedia - Malta, Norvegia - România;
  • Grupa G: Macedonia - Polonia, Austria - Slovenia, Letonia - Israel.

Sâmbătă, 8 iunie

  • Grupa C: Estonia - Irlanda de Nord, Belarus - Germania;
  • Grupa E: Croația - Wales, Azerbaijan - Ungaria;
  • Grupa H: Islanda - Albania, Moldova - Andorra, Turcia - Franța;
  • Grupa I: Rusia - San Marino, Belgia - Kazakhstan, Scoția - Cipru;
  • Grupa J: Finlanda - Bosnia și Herțegovina, Armenia - Liechtenstein, Grecia - Italia.

Luni, 10 iunie

  • Grupa A: Cehia - Muntenegru, Bulgaria - Kosovo;
  • Grupa B: Ucraina - Luxemburg, Serbia - Lituania;
  • Grupa D: Danemarca - Georgia, Irlanda - Gibraltar;
  • Grupa F: Spania - Suedia, Malta - România, Insulele Faroe - Norvegia;
  • Grupa G: Polonia - Israel, Macedonia - Austria, Letonia - Slovenia.

Marți, 11 iunie

  • Grupa C: Germania - Estonia, Belarus - Irlanda de Nord;
  • Grupa E: Azerbaijan - Slovacia, Ungaria - Wales;
  • Grupa H: Andorra - Franța, Islanda - Turcia, Albania - Moldova;
  • Grupa I: Kazakhstan - San Marino, Belgia - Scoția, Rusia - Cipru;
  • Grupa J: Italia - Bosnia și Herțegovina, Grecia - Armenia, Liechtenstein - Finlanda.

Joi, 5 septembrie

  • Grupa D: Irlanda - Elveția, Gibraltar - Danemarca;
  • Grupa F: Romania - Spania, Norvegia - Malta, Insulele Faroe - Suedia;
  • Grupa G: Israel - Macedonia;
  • Grupa J: Armenia - Italia, Bosnia și Herțegovina - Liechtenstein, Finlanda - Grecia.

Vineri, 6 septembrie

  • Grupa C: Germania - Olanda, Estonia - Belarus;
  • Grupa E: Slovacia - Croația, Wales - Azerbaijan;
  • Grupa G: Slovenia - Polonia, Austria - Letonia;
  • Grupa I: San Marino - Belgia, Scoția - Rusia, Cipru - Kazakhstan.

Sâmbătă, 7 septembrie

  • Grupa A: Kosovo - Cehia, Anglia - Bulgaria;
  • Grupa B: Lituania - Ucraine, Serbia - Portugalia; 
  • Grupa H: Islanda - Moldova, Franța - Albania, Turcia - Andorra.

Duminică, 8 septembrie

  • Grupa D: Elveția - Gibraltar, Georgia - Danemarca;
  • Grupa F: Spania - Insulele Faroe, România - Malta, Suedia - Norvegia;
  • Grupa J: Armenia - Bosnia și Herțegovina, Finlanda - Italia, Grecia - Liechtenstein.

Luni, 9 septembrie

  • Grupa C: Irlanda de Nord - Germania, Estonia - Olanda;
  • Grupa E: Azerbaijan - Croația, Ungaria - Slovacia;
  • Grupa G: Polonia - Austria, Slovenia - Israel, Letonia - Macedonia;
  • Grupa I: Scoția - Belgia, Rusia - Kazakhstan, San Marino - Cipru.

Marți, 10 septembrie

  • Grupa A: England - Kosovo, Muntenegru - Cehia;
  • Grupa B: Lituania - Portugalia, Luxemburg - Serbia;
  • Grupa H: Franța - Andorra, Albania - Islanda, Moldova - Turcia.

Joi, 10 octombrie

  • Grupa C: Olanda - Irlanda de Nord, Belarus - Estonia;
  • Grupa E: Croația - Ungaria, Slovacia - Wales;
  • Grupa G: Letonia - Polonia, Austria - Israel, Macedonia - Slovenia;
  • Grupa I: Kazakhstan - Cipru, Belgia - San Marino, Rusia - Scoția.

Vineri, 11 octombrie

  • Grupa A: Cehia - Anglia, Muntenegru - Bulgaria;
  • Grupa B: Portugalia - Luxemburg, Ucraina - Lituania;
  • Grupa H: Islanda- Franța, Turcia - Albania, Andorra - Moldova.

Sâmbătă, 12 octombrie

  • Grupa D: Georgia - Irlanda, Danemarca - Elveția;
  • Grupa F: Insulele Faroe - România, Norvegia - Spania, Malta - Suedia;
  • Grupa J: Bosnia și Herțegovina - Finlanda, Italia - Grecia, Liechtenstein - Armenia.

Duminică, 13 octombrie

  • Grupa C: Belarus - Olanda, Estonia - Germania;
  • Grupa E: Ungaria - Azerbaijan, Wales - Croația;
  • Grupa G: Polonia - Macedonia, Slovenia - Austria;
  • Grupa I: Kazakhstan - Belgia, Cipru - Rusia, Scoția - San Marino.

Luni, 14 octombrie

  • Grupa A: Bulgaria - Angli, Kosovo - Muntenegru; 
  • Grupa B: Ucraina - Portugalia, Lituania - Serbia;
  • Grupa H: Franța - Turcia, Islanda - Andorra, Moldova - Albania;

Marți, 15 octombrie

  • Grupa D: Elveția - Irlanda, Gibraltar - Georgia;
  • Grupa F: Suedia - Spania, România - Norvegia, Insulele Faroe - Malta;
  • Grupa G: Israel - Letonia;
  • Grupa J: Liechtenstein - Italia, Grecia - Bosnia și Herțegovina, Finlanda - Armenia.

Joi, 14 noiembrie

  • Grupa A: Anglia - Muntenegru, Cehia - Kosovo;
  • Grupa B: Portugalia - Lituania, Serbia - Luxemburg;
  • Grupa H: Turcia - Islanda, Franța - Moldova, Albania - Andorra.

Vineri, 15 noiembrie

  • Grupa D: Elveția - Georgia, Danemarca - Gibraltar;
  • Grupa F: Spania - Malta, România - Suedia, Norvegia - Insulele Faroe;
  • Grupa J: Armenia - Grecia, Finlanda - Liechtenstein, Bosnia și Herțegovina - Italia.

Sâmbătă, 16 noiembrie

  • Grupa C: Germania - Belarus, Irlanda de Nord - Olanda;
  • Grupa E: Azerbaijan - Wales, Croația - Slovacia;
  • Grupa G: Slovenia - Letonia, Israel - Polonia, Austria - Macedonia;
  • Grupa I: Cipru - Scoția, Rusia - Belgia, San Marino - Kazakhsta.

Duminică, 17 noiembrie

  • Grupa A: Kosovo - Anglia, Bulgaria - Cehia;
  • Grupa B: Luxemburg - Portugalia, Serbia - Ucraina;
  • Grupa H: Albania - Franța, Moldova - Islanda, Andorra - Turcia.

Luni, 18 noiembrie

  • Grupa D: Gibraltar - Elveția, Irlanda - Danemarca;
  • Grupa F: Spania - România, Suedia Insulele Faroe, Malta - Norvegia;
  • Grupa J: Italia - Armenia, Liechtenstein - Bosnia și Herțegovina, Grecia - Finlanda.

Marți, 19 noiembrie

  • Grupa C: Germania - Irlanda de Nord, Olanda - Estonia;
  • Grupa E: Wales - Ungaria, Slovacia - Azerbaijan;
  • Grupa G: Polonia - Slovenia, Letonia - Austria, Macedonia - Israel;
  • Grupa I: Belgia - Cipru, San Marino - Rusia, Scoția - Kazakhstan.
CURS VALUTAR BNM
EUR EUR 19.6229 0.2498%
USD USD 17.2236 0.1436%
RUB RUB 0.2600 1.2855%
RON RON 4.2152 0.1235%
UAH UAH 0.6216 0.5500%
Vezi si alte valute
CELE MAI CITITE 30 zile 7 zile