Logo Realitatea.md

Returul Bayern Munchen și FC Barcelona, în această seară. Bayern va încerca să răstoarne calculele

12 Mai 2015, 17:24 // SPORT

În această seară vom afla prima finalistă a acestui sezon de UEFA Champions League. Returul penultimului act, dintre Bayern Munchen și FC Barcelona, se joacă de la ora 21:45 (ora Moldovei).

În manșa întâi, în urmă cu o săptămână, catalanii au câștigat la scor de neprezentare, cu 3 goluri în ultimul sfert de oră și grație unei evoluții geniale a lui Messi.

Marți, Bayern va încerca să răstoarne calculele. Are nevoie de 3-0 pentru a trimite meciul în prelungiri și de o victorie la 4 goluri pentru a întoarce soarta calificării.

Chiar dacă miercurea trecută au fost învinși clar pe “Camp Nou”, cu 3-0, elevii lui Pep Guardiola încă mai speră la o revenire care să îi ducă în finala celei mai importante competiții europene inter-cluburi. Atacantul Thomas Muller a postat pe pagina sa oficială de facebook un mesaj de încurajare, spunând că cine nu crede în calificare, mai bine să rămână pe banca de rezerve. Chiar și în această situație, antrenorul germanilor este de părere că Bayern trebuie să se apere foarte bine în partida din această seară.

Manșa retur a semifinalei dintre Bayern Munchen și FC Barcelona va avea loc în această seară, cu începere de la ora 21:45, pe „Allianz Arena”.

Echipele probabile:

BAYERN: Neuer - Rafinha, Benatia, Boateng, Bernat - Xabi Alonso, Lahm, Thiago Alcantara - Muller, Gotze - Lewandowski.

BARCELONA: Ter Stegen - Dani Alves, Pique, Mascherano, Jordi Alba - Rakitici, Busquets, Iniesta - Messi, Suarez, Neymar.

Arbitru: Mark Clattenburg (Anglia).