Logo Realitatea.md

Sportivul moldovean Vasile Belous a cucerit bronzul la Campionatul European la Box și s-a calificat la Campionatul Mondial

26 Iunie 2017, 17:14 // SPORT

Sportivul moldovean Vasile Belous (69 kg) a cucerit medalia de bronz la Campionatul European la Box, care s-a desfășurat la Harkov, Ucraina, în perioada 14-25 iunie 2017, potrivit Ministerului Tineretului și Sportului.

Campionatul a reunit 258 de boxeri din 40 de țări. Acesta a fost oficiat de 23 de arbitri, unul dintre ei fiind reprezentantul Republicii Moldova, Valeriu Bandalac.

Pugilistul moldovean s-a promovat în semifinala turneului învingându-l pe Damian Tadeuş Kiwior din Polonia, cu scorul 3-2. În lupta pentru argint acesta a cedat în fața lui Abass Baraou din Germania cu scorul de 5-0.

De asemenea, moldoveanul Alexei Zavatin (+91) a fost învins şi s-a clasat pe locul cinci. Dumitru Galogoţ şi Victor Carapcevschi au susţinut la Campionatul European câte două meciuri, iar Veaceslav Gojan a fost eliminat din prima.

Astfel, Vasile Belous și Alexei Zavatin s-au calificat la Campionatul Mondial, care se va desfășura în Hamburg, Germania, în luna august.