Logo Realitatea.md

(video) Simona Halep, ELIMINATĂ de Serena Williams la Australian Open. Liderul mondial a răspuns la întrebări cu zâmbetul pe buze

21 Ianuarie 2019, 16:22 // SPORT

La capătul unui meci fabulos, Simona Halep, numărul 1 mondial, a cedat în fața Serenei Williams (locul 16 WTA), scor 1-6, 6-4, 4-6, în optimile de finală de la Australian Open. În doar 20 de minute de joc, americanca a rezolvat situația primului set pe „Rod Laver Arena”. Un crunt 6-1 în favoarea sa, set în care Simona a returnat deseori cu frică, și mai mult pe centrul terenului.

Foto simbol

Astăzi, Serena a fost o adevărată forță a naturii, reușind un meci impecabil în fața lui Halep, primul între cele două de când fosta lideră WTA a devenit mamă.

A urmat actul secund. De aici, Simona a avut o revenire incredibilă, o evoluție în antiteză cu startul meciului. Halep a devenit mai agresivă și a pus-o pe Williams pe picior greșit. Constănțeanca a găsit niște unghiuri „nebune” în jumătate de teren a americancei, iar în final a izbutit să egaleze situația la seturi.

Setul decisiv a fost unul memorabil. Cele două campioane au oferit un spectacol intens și au mers cap la cap până la sfârșitul meciului. În ciuda acestui aspect, pentru Halep momentul psihologic a fost la 3-2, când a avut și două mingi de break, pe care, însă, le-a ratat.

Așadar, Simona Halep s-a oprit in turul 4 la Melbourne, în vreme ce pe Serena Williams o așteaptă un nou duel de foc, în „sferturi”, cu numărul 8 mondial, Karolina Pliskova.

Românca a apărut extrem de relaxată şi zâmbitoare la conferinţa de presă.

Liderul mondial a început cu o glumă, când a fost întrebată despre maniera clară în care a pierdut primul set, scor 1-6, după doar 20 de minute, apoi a continuat să le răspundă jurnaliştilor cu zâmbetul pe buze, transmite Digisport.

"Nu am simţit că sunt favorită. Fiecare meci e dificil şi începe de la 0-0. Nu m-am gândit la asta. Am intrat pe teren încrezătoare în şansa mea şi am încercat să fiu pozitivă. Trebuie să fiu optimistă, în poziţia mea.

Nu mai sunt intimidată de ea. Aşa cum am mai spus, am un foarte mare respect faţă de ea, dar asta nu înseamnă nimic. Am luptat din greu azi şi am fost foarte aproape.

A jucat cu adevărat extraordinar împotriva mea, mereu. Se apără foarte bine, loveşte foarte puternic. Mereu joacă bine, pentru că e Serena Williams, dar asta mă face să fiu întotdeauna motivată. Am simţit-o foarte puternică pe teren", a spus Halep.